Tennis Australia Talent Development Coach Lower North East Regional Coach of the Year Coach of 2 Australian #1 Juniors for age
News

View the latest articles by The Harbour Tennis Academy Team and other Tennis experts as well as featured upcoming events.

 
North Coast Academy Of Sport
Date : 18-06-2015

Congratulations to Dom Slaviero, Max & Cooper Jones, Connor Hennessy, Charlie &Lily Pade who have been selected in 2015 North Coast Academy Of Sport Tennis Program.

Northern NSW Champion of Champions 2014
Date : 21-09-2014
Well Done to all the Harbour Tennis Academy Juniors who competed at the Northern NSW Champion of Champions event held in Inverell over the weekend.

We had some AWESOME results with Andrew Lemin taking out the 17 years Boys & 9 year old Charlie Pade winning the 11 years age group.
Ruby Pade also played some great tennis to come Runner-up in the 9 years girls. 

Results:

9 Boys – no state finals for this age group
Jasper Clealand – 5th 
Kye Hennessy – 8th

9 Girls – no state finals for this age group
Ruby Pade – Runner-up

11 Boys
Charlie Pade – WINNER

13 Girls 
Lily pade – 7th

15 Boys
Dom Slaviero – 5th
Vincent Deng – 15th

15 Girls
Latiecha Wilkinson – 9th (first reserve for state)

17 Boys
Andrew Lemin – WINNER
Jake Howe – 5th
Jonty Gardner – 10th

Also congratulation to Dom Slaviero & Lily Pade who were awarded the North East Foundation Awards and a HUGE congratulations goes to Jake Howe, Andrew Lemin, Dom Slaviero, Lily Pade & Charlie Pade for qualifying in their age group to go to the State Finals in Sydney next month!!!

 — with Nardia Pade and 5 others.

Connor Wins Award
Date : 28-09-2014

Wow. .....Congratulations Connor Hennessy who was awarded a Tennis NSW Development Award at the closing ceremony of the State 10/u teams event.
This award was presented to two boys and two girls from the Championships.

10/u State Teams Event
Date : 28-09-2014

A huge congratulations to the North East Boys Team who finished 3rd in the State at the 10/U State Teams Event in Cessnock over the weekend.
What an awesome achievement!!
The team consisted of Charlie Pade, Connor Hennessy, Max Jones (all from our Academy) and Timothy Packer from Byron Bay. 
Thanks coach Siena for her great guidance as team manager

North East Junior Development Series Overall Point Score WINNERS for 2014
Date : 24-08-2014

Congratulations to The Harbour Tennis Academy Juniors Dom Slaviero 15/u Boys, Andrew Lemin 17/u Boys, Kye Hennessy 9/u Boys & Charlie Pade 11/u Boys who were awarded with the Lower North East Junior Development Series Overall Point Score WINNERS for 2014

North East Champion of Champions 2014
Date : 24-08-2014

Congratulations to all of The Harbour Tennis Academy juniors who qualified for the North East Champion of Champions in Grafton. What an effort to make the top 8 in your age group in the Lower Region (Coffs to Forster).
Well Done – Kye Hennessy 9/u, Jasper Cleland 9/u, Connor Hennessy 11/u, Max Jones 11/u, Michael Goodside 9/u, Charlie Pade 11/u, Ruby Pade 9/u, Lily Pade 13/u, Majella Goulstone 9/u, Dom Slaviero 15/u, Jake Howe 17/u, Andrew Lemin 17/u, Vincent Deng 15/u & Latiecha Wilkinson 15/u.

Casino Open & Junior Tournament
Date : 11-04-2014
Casino AMT & Junior Tournament – WOW what a great tournament for our Academy!

Allan Pade – ¼ finals AMT Men’s Singles, Semi-finals B Mixed with Lily Pade, Semi-finals B men’s Doubles with Charlie Pade (but washed out).

Nardia Pade – Semi-finals AMT Ladies Doubles with Siena De Salis, Semi-Finals B Grade Ladies Doubles with Lily Pade.

Siena De Salis - Semi-finals of the AMT Ladies Singles (going down in 3 sets to the eventual winner), Semi-finals of the AMT Ladies Doubles with Nardia Pade, Final of the JT 18 Singles (but was washed out).

Christie Haisman – 2nd round 18 Girls Singles.

Andrew Lemin – Round 16 AMT Men’s Singles, ¼ Finals AMT Men’s Doubles, 18 Boys conso Final (but washed out).

Latiecha Wilkinson – WINNER 14 Girls Singles & Doubles, Semi-finals B Grade Ladies Singles.

Lily Pade – WINNER 12 Girls Singles, Semi-Finals B Grade Ladies Doubles with Nardia Pade, Semi-finals B Mixed with Allan Pade.

Connor Hennessy – WINNER 10 Boys Doubles with Charlie Pade

Charlie Pade – WINNER 10 Boys Singles & Doubles with Connor Hennessy, Semi-finals B men’s Doubles with Charlie Pade (but washed out).

Ruby Pade – RUNNER-UP 10 Girls Singles.

 — with Doug Wilkinsonand 7 others.

Casino AMT & Junior Tournament – WOW what a great tournament for our Academy!

Allan Pade – ¼ finals AMT Men’s Singles, Semi-finals B Mixed with Lily Pade, Semi-finals B men’s Doubles with Charlie Pade (but washed out).

Nardia Pade – Semi-finals AMT Ladies Doubles with Siena De Salis, Semi-Finals B Grade Ladies Doubles with Lily Pade.

Siena De Salis - Semi-finals of the AMT Ladies Singles (going down in 3 sets to the eventual winner), Semi-finals of the AMT Ladies Doubles with Nardia Pade, Final of the JT 18 Singles (but was washed out).

Christie Haisman – 2nd round 18 Girls Singles.

Andrew Lemin – Round 16 AMT Men’s Singles, ¼ Finals AMT Men’s Doubles, 18 Boys conso Final (but washed out).

Latiecha Wilkinson – WINNER 14 Girls Singles & Doubles, Semi-finals B Grade Ladies Singles.

Lily Pade – WINNER 12 Girls Singles, Semi-Finals B Grade Ladies Doubles with Nardia Pade, Semi-finals B Mixed with Allan Pade.

Connor Hennessy – WINNER 10 Boys Doubles with Charlie Pade

Charlie Pade – WINNER 10 Boys Singles & Doubles with Connor Hennessy, Semi-finals B men’s Doubles with Charlie Pade (but washed out).

Ruby Pade – RUNNER-UP 10 Girls Singles.

 — with Doug Wilkinsonand 7 others.

Casino AMT & Junior Tournament – WOW what a great tournament for our Academy!

Allan Pade – ¼ finals AMT Men’s Singles, Semi-finals B Mixed with Lily Pade, Semi-finals B men’s Doubles with Charlie Pade (but washed out).

Nardia Pade – Semi-finals AMT Ladies Doubles with Siena De Salis, Semi-Finals B Grade Ladies Doubles with Lily Pade.

Siena De Salis - Semi-finals of the AMT Ladies Singles (going down in 3 sets to the eventual winner), Semi-finals of the AMT Ladies Doubles with Nardia Pade, Final of the JT 18 Singles (but was washed out).

Christie Haisman – 2nd round 18 Girls Singles.

Andrew Lemin – Round 16 AMT Men’s Singles, ¼ Finals AMT Men’s Doubles, 18 Boys conso Final (but washed out).

Latiecha Wilkinson – WINNER 14 Girls Singles & Doubles, Semi-finals B Grade Ladies Singles.

Lily Pade – WINNER 12 Girls Singles, Semi-Finals B Grade Ladies Doubles with Nardia Pade, Semi-finals B Mixed with Allan Pade.

Connor Hennessy – WINNER 10 Boys Doubles with Charlie Pade

Charlie Pade – WINNER 10 Boys Singles & Doubles with Connor Hennessy, Semi-finals B men’s Doubles with Charlie Pade (but washed out).

Ruby Pade – RUNNER-UP 10 Girls Singles.

 

Final of the North East MJDS Champion of Champions
Date : 28-07-2013

Congratulation to Andrew Lemin & Charlie Pade who are pictured with proud coach Allan Pade, for making the final of the North East MJDS Champion of Champions - Tweed Heads to Forster Region.
Charlie 8yrs old played some outstanding tennis beating boys 2yrs older then him to make the final of the 10/U boys singles.
Andrew Lemin played great tennis to make the final of the 16/U Boys Singles.
WELL DONE BOYS!!!!!!!!

North East MJDS Champion of Champions
Date : 27-07-2013

WOW What a Weekend of Tennis!!! Congratulation to all of The Harbour Tennis Academy juniors who played in the North East MJDS Champion of Champions in Grafton. You all should be proud for finishing in the top 8 in the Lower Region (Coffs to Forster) to qualify. Absent from photo Jake Howe. WELL DONE TEAM!!!!!!

North Coast Diocean Doubles Championships
Date : 06-11-2012

a Huge CONGRATULATIONS goes to The Harbour Tennis Academy's Andrew Lemin & Jake Howe who represented John Paul College in the North Coast Diocean Doubles Championships. They WON the title beating Port Macquarie in the final and will now travel to Wollongong. Well Done boys and good luck at the next level!!!!!

 
News Letter
Contact Info
   
0419655437
harbourtennis@bigpond.com
The Harbour Tennis Academy
Cnr King and Williams Street,
Coffs Harbour
PO Box 2016,
Coffs Harbour NSW 2450
/